Ingatlanok
Szolgáltatásaink
Rólunk
Kapcsolat
HU EN
Hívjon minket!

Használja paraméterezhető keresőnket
Kiadó Eladó
m2

10 tipp – mit tegyél, ha hirtelen csökkenne a hatékonyságod az otthoni munkavégzés során

Vissza
10 tipp – mit tegyél, ha hirtelen csökkenne a hatékonyságod az otthoni munkavégzés során

Beragadva érzed magad a home office mókuskerekében? Van megoldás, hogy visszanyerd eredeti teljesítőképességed, olvasd el tippjeinket!

Rutinos vagy home office téren, vagy ezek az első szárnypróbálgatásaid? Akár az egyik, akár a másik igaz rád, azt mostanra mindenki tudja, hogy az otthoni munkavégzés nem mindenkinek ideális.

Az otthonodban végzett munka eredményessége eltér attól a teljesítménytől, melyet a jól megszokott munkahelyi légtérben végzünk. Ha hajlamos vagy arra, hogy megrekedj a feladataiddal, akkor néhány dolgot érdemes megfontolnod.

Nemzetközi munkakörnyezet fejlesztőként szinte minden, irodai közérzettel vagy hatékonysággal kapcsolatos kérdésre van egy szuperjó megoldásunk, trükkünk, melyet szívesen megosztunk veletek, hogy erősebbek, jókedvűbbek és eredményesebbek legyetek az otthoni munkavégzés során.

Próbáld ki az alábbi 10 tippet, amely segít megőrizni az egészséged és fejleszti a koncentráló képességed: 

1. Ne borítsd fel a napi menetrended

Észrevetted, hogy nem tudsz eléggé odafigyelni a munkádra? Talán túl egyszerűen hangzik a kérdés, de ugyanazt a rutint tartod amióta otthonról dolgozol? Mindig ugyanabban az időpontban kelsz fel reggelente? Zuhanyzással indítod a napot vagy már átalakultak a reggeli szokásaid?

Persze mindig lesz eltérés itt-ott a jól megszokotthoz képest, de arra figyelj oda, hogy maradj mindig rendszerezett, lépj egyik feladatról a másikra, így a napod simán megy majd és érezni fogod, hogy haladsz a feladataiddal.

Esténként tervezd meg az otthoni munkamenetet. Ha egy kihívásokkal teli feladat vár rád, akkor azt tedd a napnak azon szakaszára, amikor a legeredményesebben tudsz dolgozni.

                                                         Tervezd meg a feladataidat előre, hogy tisztán lásd az időbeosztásod

2. Válaszd el a munkát és a magánéletet

Mióta otthon dolgozol, már nincs fizikai távolság a munkakörnyezeted és a személyes élettered között, így az ingázás már többé nem tudja betölteni azt a szerepet, amit eddig, azaz felkészíteni a gondolataidat a tevékeny feladatokra. Ugyanakkor észreveheted, hogy kihívássá válik az, hogy a magánéleted és a munkád elkülönítsd.

Érdemes fix munkaórákat teremtened magadnak, ha pedig egy háztartásban élsz szeretteiddel, akkor különíts el minden nap pár órát, hogy együtt legyetek, így nem fogod magányosnak érezni magad.

                                                          Válassz egy vagy két fix helyet a lakásban, ahonnan dolgozol

3. Vedd körül magad a természettel

Nem vicc, minél több zölddel veszed körbe magad, annál inkább csökkenni fog a stressz szinted. Összesen 15%-ot is dobhat a jó közérzeten és a munkavégzés hatékonyságán a természet közelsége, összehasonlítva azokkal, akik egyáltalán nem használják ki ezeket a lehetőségeket. 

Bár a biofília nem csak a növényekről szól, hanem:

  • Biofílikus zenei hangok, mint például patak csobogása, madarak éneke, méhek zümmögése, stb…
  • Természetes anyagok
  • Minták, melyek a természetben megtalálható formákat idézik, úgy is mint hullámok, levelek
  • Akvárium halakkal

Most, hogy már tudod, milyen a biofílikus környezet, állj meg egy pillanatra és nézz szét saját otthonodban. Találtál biofílikus elemeket? Ha igen, csoportosítsd őket a munkakörnyezetedbe, hogy ki tudja fejteni jótékony hatását az egészségedre.

4.Hozd működésbe az ülőhelyzetet

 És most pedig bemutatjuk, hogyan kell rendesen ülni. Persze, tudod, hogy hogy kell. De fogadjunk, hogy senki sem tanított meg rá, hogy hogyan legyen helyes a testtartásod ülő pozícióban.

A legtöbb irodában dolgozó szinte egész nap ül. A szerencsésebbnek persze van állítható magasságú íróasztaluk vagy olyan irodakörnyezetük, amely elősegíti, hogy tudjanak változtatni a testhelyzetükön napközben. Sokaknak azonban mindez teljesen másképpen működik az otthoni környezetben. Azt is látni kell, hogy a munkakörnyezet fontos, a helyes testtartással kiegészítve azonban jelentősen hozzá tud járulni a napodhoz. Mutatjuk hogyan:

Ülj egyenes testhelyzetben, lábakat tedd magad elé és a monitorod olyan magasságba helyezd, mint a szemed. Nincs laptopállványod? Semmi gond, könyvek vagy régi magazinok is megteszik. Próbáld ki a következő szabályokat az egészséged érdekében, meglátod, hogy új dimenzióba emeli majd az ülőszokásaidat:

 

Tudjuk, hogy nagyon csábító dolog ledőlni egy kicsit laptoppal az öledben, bár ez nem szokványos testtartás a munkavégzéshez, sőt, tudnod kell, hogy problémákat okozhat a nyakadnak és hátadnak is.

 5.Tarts gyakran szünetet

Talán könnyebb is megragadni a munka dandárját, amikor nem vesznek körül kollégák, akik megzavarhatnak, azért ne feledkezz el szünetet is beiktatni, sőt, ha lehet ezeket előre tervezd be a napodba. Minden 60-90 perces munka után iktass be egy kis szünetet, távol a monitorodtól… és igen, az okostelefonodtól is.

Milyen hosszan? A rövid szünet 5-15 perces munkamentes tevékenységet jelent általában. Nézd meg listánkat és gyűjts ötletet saját munkaszüneteid színesítéséhez:

  • Nyújtás
  • Sétálj egy picit a lakásban vagy vidd ki a szemetet
  • Egyél egy kis gyümölcsöt, vagy készíts egy smoothie-t, hiszen az agyad a gyümölcscukortól jobban pörög majd
  • Olvass könyvet vagy újságot
  • Igyál egy kávét vagy egy teát
  • Dumálj a barátaiddal, családoddal, kollégákkal
  • Egy kis házimunka, például megpakolni a mosógépet, mosogatni vagy virágot locsolni
  • Zenélj egy picit, vagy ha van, vedd elő a kedvenc hangszered
  • Meditálj

6. Engedj be egy kis friss levegőt

 A friss levegő létfontosságú az agyad hatékonysága szempontjából. Otthonaink általában lehetővé teszik, hogy a természetes levegőcserélést megvalósítsuk, hiszen bármikor kinyithatjuk az ablakokat.

 7. Lendítsd fel a kreativitásod egy kis művészettel

Ez egy körforgás: alkotás közben felpörög a kreativitásunk. Dekoráld ki az otthonod és kedvenc műalkotásaidat helyezd el a látóteredben. A műalkotásnak nem kell feltétlenül világhírű mestermunkának lennie híres alkotótól, akár egy egyszerű lenyomat vagy poszter is megteszi, vagy akár a közeledben lévő, saját készítésű kézműves tárgyaid is meghozzák a kreatív energiákat. A művészet egyéni és befogadó

                                                                  A művészet egyéni és befogadó, csináld a magad módján

8. Légy igényes, amikor zenét választasz

A zene kétélű fegyver lehet, legyél óvatos, hiszen megzavarhatja az emlékezőképességedet és elterelheti a figyelmed, különösen írás vagy olvasás közben. Előkészítettünk neked egy sor hangképet, melyek hallgatás közben mind különböző munkatípusokat erősítenek: fókusz, mély koncentrálás, kreativitás és pihenés, mint például légzésgyakorlatok. Itt érheted el őket.

 

9. Szívd magadba a napfényt 

A napsugarak segítenek csökkenteni a stresszt, és kordában tartja a biológiai órát, így az alvásritmust is. Éppen ezért fontos volna, hogy annyi természetes fény érjen, amennyi csak lehetséges, ugyanakkor majd figyelj oda, hogy szembe helyezkedj a fénnyel, így nem fog elvakítani a monitorról visszaverődő fény.

Naplementekor próbáld minimálisra csökkenteni a képernyőből jövő kék fényt a melegfény-szűrővel, így az agyad könnyebben ráhangolódik a pihenésre és az alvásra.

10. Érd utól magad, nem csak a munkában, hanem az alvásban is

Az alváshiány annyira hétköznapinak számít ma, hogy szinte teljesen hozzászoktunk, annyira, hogy még kérkedünk is azzal, hogy mennyit dolgoztunk alvás helyett is.

Azonban kevesebb, mint 7 jó minőségű alvásóra éjszakánként már nagyon rosszul befolyásolhatja a szellemi és a fizikai teljesítőképességünket. Ha keveset alszunk, az agyunk és a sejtjeink nem tudnak teljesen regenerálódni, amelynek hosszú távon akár vissza is üthet.

Szóval fedezd fel, hogy számodra milyen hosszú alvás az ideális, hiszen nagyon értékes információ ez. A blogunkról azt is megtudhatod, hogy hogyan alakítsd ki helyesen az alvási szokásaidat.

                                                             Well tucked up in the bed. Photo by Gregory Pappas on Unsplash

Forrás: https://hbreavis.com/hu/blog-article/10-tipp-mit-tegyel-ha-hirtelen-csokkenne-a-hatekonysagod-az-otthoni-munkavegzes-soran/

Vissza